Telekonferencja Broadcom: Przychody z AI w ciągu najbliższych dwóch lat podwoją się do 230 miliardów dolarów, wydajność układów niestandardowych „nie ustępuje GPU, a koszty są o połowę niższe”
CEO Broadcom, Chen Fuyang, podkreślił, że ich nowa generacja niestandardowych chipów opracowanych dla Google i OpenAI oferuje wydajność porównywalną z Nvidia Vera Rubin w określonych zadaniach AI, przy czym kosztuje tylko połowę ceny GPU. Chen Fuyang stwierdził, że w nadchodzących latach corocznie dostarczanych będzie dziesiątki miliardów sztuk TPU. Przewiduje się, że Anthropic wdroży 5GW TPU w 2027 roku i może stać się naszym największym klientem chipowym w tym czasie.

Raport finansowy Broadcom za trzeci kwartał roku fiskalnego 2026 pokazuje eksplozję wzrostu w segmencie niestandardowych chipów AI (XPU). Dzięki rewelacyjnemu stosunkowi ceny do wydajności, chipy te skutecznie konkurują z tradycyjnymi GPU, a kierownictwo firmy wyjątkowo przedstawiło prognozę podwojenia przychodów z AI przez najbliższe dwa lata.
Wall Street Widziane odnotowała, że w środę, 3-go dnia czasu wschodniego, po zamknięciu notowań na giełdzie w USA, Broadcom ogłosił, że w trzecim kwartale fiskalnym kończącym się 2 sierpnia 2026 roku, przychody netto wzrosły o 86% r/r, osiągając 29,591 mld USD, ustanawiając nowy rekord kwartalnych przychodów, nieznacznie przewyższając oczekiwania rynkowe (~29,45 mld USD) i bijąc rekord tempa wzrostu z poprzedniego kwartału (najwyższy od ponad dziewięciu lat).
Cały ten niezwykły wynik napędzany był przez segment półprzewodników AI. W tym kwartale przychód z półprzewodników AI wzrósł o 221% r/r i o 54% kwartał do kwartału, osiągając 16,7 mld USD. Broadcom prognozuje, że Q4 przyniesie 34,8 mld USD przychodów, z czego przychód z AI osiągnie 21,7 mld USD, co oznacza wzrost 236% r/r.
Na tej podstawie firma podniosła prognozę rocznych przychodów z AI na rok fiskalny 2026 z 56 mld USD do 58 mld USD. Podczas konferencji telefonicznej CEO Broadcom, Hock Tan, powiedział:
W trzecim kwartale popyt był niezwykle silny, a to dopiero początek.
Hock Tan podkreślił, że przychody z chipów AI podwoją się w roku fiskalnym 2027 do około 115 mld USD, a w kolejnym roku wzrosną do 230 mld USD. Firma ma również szansę przekroczyć wynik ponad 30 USD zysku na akcję w roku fiskalnym 2028, przewyższając oczekiwania Wall Street.
Tan przewiduje, że w najbliższych latach każdego roku dostarczanych będzie setki milionów egzemplarzy TPU. Powiedział:
Prognozujemy, że Anthropic wdroży 5GW TPU w 2027 roku, co może uczynić firmę naszym największym klientem chipów. OpenAI ma szansę wdrożyć 5GW chipów w 2028 roku, stając się naszym drugim co do wielkości klientem.
Chip niestandardowy – „Połowa ceny, wyższa wydajność niż GPU”
Rynek bardzo intensywnie przygląda się przyszłym możliwościom wzrostu Broadcom, a najistotniejsze informacje dotyczą ścieżki wdrożeń sześciu klientów XPU (akceleratorów niestandardowych), zwłaszcza Google, OpenAI, Anthropic i Meta.
Tan zauważył, że liderzy w dziedzinie rozwoju zaawansowanych modeli AI przyspieszają wdrażanie XPU, by zapewnić sobie lepszą wydajność, niższą cenę i zużycie energii.
Jeśli chodzi o szczegóły zamówień klientów, Broadcom przekazał bardzo mocne prognozy:
- Google: Broadcom dostarcza masowo Ironwood (TPU v7) i rozpoczął produkcję kolejnej generacji, TPU v8i, z wyższą pamięcią i przepustowością.
- OpenAI: Pierwsza generacja akceleratora niestandardowego OpenAI, Jalapeno, została wydana w Q3, planując wdrożenie 1,3 GW w 2027 i ponad 5 GW w 2028, przez co stanie się drugim największym klientem XPU Broadcom. Firma współpracuje też z OpenAI nad trzecim pokoleniem XPU.
- Anthropic: W 2026 Anthropic wdroży 1 GW, w 2027 zwiększy do 5 GW, a w 2028 do 10 GW.
- Meta: Produkcja masowa niestandardowego akceleratora MTIA, do końca 2027 r. przewidziana dostawa trzech generacji o całkowitej mocy 3 GW.
Hock Tan podsumował przewagę chipów niestandardowych nad tradycyjnymi GPU w bardzo stanowczych słowach:
Zgodnie z ogłoszeniem OpenAI z zeszłego tygodnia, Jalapeno przewyższa Grace Blackwell Ultra pod względem opóźnień, przepustowości i zużycia energii, a w obsłudze zadań OpenAI dorównuje Vera Rubin GPU. Doświadczenie pokazuje, że jeśli współtworzycie spersonalizowany chip zoptymalizowany pod konkretne obciążenia LLM, to przewyższycie każdy GPU, a wszystko zrealizujecie za połowę ceny GPU.
Długoterminowa prognoza: przychody z AI podwoją się dwa lata z rzędu
W obliczu silnego popytu Broadcom przełamał schemat kwartalnych prognoz, rzucając od razu wizję na 2027 i 2028.
Tan podczas konferencji oświadczył:
W 2027 roku mamy zabezpieczone dostawy i po raz kolejny podwoimy przychody z AI, do ok. 115 mld USD. Rzeczywista potrzeba jest nawet większa, postaramy się poprawić dostawy. W 2028 roku... mamy jasną perspektywę, przychody z półprzewodników AI w 2028 roku znów się podwoją, osiągając 230 mld USD.
Wyraził również silną pewność, że Broadcom „bardzo prawdopodobnie osiągnie cel ponad 30 USD zysku na akcję w roku fiskalnym 2028”.
Gdy analitycy z Wall Street dopytali o ograniczenia podaży stojące za kwotą 230 mld USD, Hock Tan odpowiedział żartobliwie:
Niezależnie od tego, co powiem, zawsze pojawią się większe liczby w mediach, staramy się być ostrożni. To realne zapotrzebowanie, opierające się na istniejącym łańcuchu dostaw: wiodących waferach, podłożach i pamięci HBM oraz gotowości centrów danych naszych klientów na rok 2028.
Dwa ukryte wyzwania: ograniczenia LPS i niższa marża brutto
Mimo ambitnych planów, rynek nie jest pozbawiony obaw.
Po pierwsze, rosnący udział XPU i wysokoprzepustowej pamięci w całym sprzęcie AI powoduje spadek skonsolidowanej marży brutto Broadcom; w Q3 wyniosła ona 75%, prognoza na Q4 to 73%.
CFO Amie Thuener podkreśliła jednak, że silny wzrost przychodów zapewnia ogromną dźwignię operacyjną, a marża operacyjna powinna utrzymać się w okolicach 66%. Hock Tan skomentował:
Przestańcie skupiać się na marży brutto. Liczy się to, co naprawdę ważne, czyli końcowa marża operacyjna.
Drugim wyzwaniem jest fizyczny limit dla centrów obliczeniowych: ziemia, energia i obudowy (Land, Power, Shell — LPS).
Tan przyznał, że LPS decyduje o czasie wdrożenia mocy, dlatego Broadcom nie tylko dostarcza chipy, ale też razem z Apollo i Blackstone uruchomił „AI XPV platformę”, która wspiera finansowo OpenAI i Anthropic. Tan wylicza:
Każda wdrożona przez nich gigawata mocy obliczeniowej może wygenerować 30 mld USD rocznego powtarzalnego przychodu. To doskonały model biznesowy.
W obszarze sieci Broadcom utrzymuje silną pozycję. Chip Tomahawk 6 (100T switch) odniósł sukces, a Tomahawk 7 (200T) jest już gotowy.
Istotne jest także, że oparty na Ethernet Tomahawk Ultra jest szeroko stosowany w klastrach XPU/GPU do Scale-up, przełamując tradycyjne, zamknięte protokoły. By rozwiązać ograniczenie dostaw podłoży, Broadcom uruchomi produkcję podłoży w fabryce w Singapurze od roku fiskalnego 2027.
Pełna treść konferencji Q3 Broadcom (tłumaczenie AI):
Prowadzący: Witam na konferencji telefonicznej poświęconej wynikom finansowym Broadcom za trzeci kwartał roku fiskalnego 2026. Przekazuję głos Ji Yoo, szefowi relacji inwestorskich Broadcom, który otworzy spotkanie i przedstawi uczestników. Proszę zaczynać.
Ji Yoo (szef relacji inwestorskich): Dziękuję Sherif, witam wszystkich. Dziś na konferencji uczestniczą: prezes i CEO Hock Tan, CFO Amie Thuener oraz prezes Semiconductor Solutions Group, Charlie Kawwas.
Po zamknięciu notowań Broadcom opublikował komunikat prasowy i raport finansowy, opisujący wyniki firmy za trzeci kwartał roku fiskalnego 2026. Jeśli nie otrzymaliście materiałów, są dostępne w sekcji inwestorskiej na broadcom.com. Spotkanie jest transmitowane online, a nagranie audio będzie dostępne przez rok.
Podczas części oficjalnej Hock i Amie omówią wyniki Q3, prognozę Q4 oraz środowisko biznesowe. Po wystąpieniu nastąpi sesja pytań. Proszę zapoznać się z komunikatem prasowym i ostatnimi dokumentami składanymi do SEC celem poznania czynników ryzyka mogących wpłynąć na różnice między prognozami a faktycznymi wynikami.
Oprócz wyników GAAP Broadcom prezentuje także niektóre wskaźniki nie-GAAP. W obecnych materiałach znajdziecie rekonsyliację GAAP/nie-GAAP. Komentarze dziś będą odnosiły się przede wszystkim do danych nie-GAAP. Przekazuję głos Hockowi Tan.
Hock Tan (CEO):
Dziękuję Ji i wszystkim za obecność. W tym kwartale osiągnęliśmy świetne wyniki — rekordowe przychody, wynik operacyjny i wolne przepływy gotówkowe. Głównym napędem jest segment półprzewodników AI, gdzie przychody wzrosły o 221% r/r i 54% kwartał do kwartału. W konsekwencji skonsolidowane przychody wyniosły 29,6 mld USD (+86% r/r). Wynik operacyjny rośnie jeszcze szybciej (+92% r/r), marża 68% — rekordowa dźwignia operacyjna. Popyt w Q3 był gorący, a to dopiero początek.
Naszych sześciu klientów XPU przyspiesza wdrożenie niestandardowych akceleratorów; przychody z półprzewodników AI wzrosły ponad trzykrotnie do 16,7 mld USD. W tym kwartale masowo dostarczaliśmy Ironwood TPU v7 Anthropic i Google. Zaczęliśmy także produkcję następnej generacji TPU v8i dla Google — z większą pamięcią i przepustowością, zoptymalizowanej pod inferencję, z osiągami na poziomie MegaRAID GPU.
Oto wyzwania technologiczne — Broadcom dostarcza TPU v8i wyprzedzając MediaTek v80, który startował wcześniej. W Q3 wydaliśmy też pierwszą generację akceleratora OpenAI, który przewyższa Grace Blackwell GPU w inferencji.
Ogółem dostawy XPU wzrosły ponad 3,5-krotnie rok do roku, stanowiąc 73% przychodów AI; AI networking wzrosło ponad 2,5-krotnie. Ten trend utrzymuje się w Q4.
Prognoza Q4:
- W Q4 przyspieszymy dostawy Ironwood dla Anthropic;
- Rozszerzymy masową produkcję TPU v8i dla Google;
- Nadal będziemy dostarczać Jalapeno dla OpenAI;
- Rozpoczniemy produkcję niestandardowych akceleratorów MTIA dla Meta.
W Q4 spodziewamy się trzykrotnego wzrostu przychodów XPU i AI networking r/r. Ogółem działania te wykreują 21,7 mld USD przychodów z AI (+236% r/r).
Na tej podstawie spodziewamy się rocznego przychodu z AI za rok fiskalny 2026 na poziomie 58 mld USD (+186% r/r), ponad wcześniejszą prognozę 56 mld USD. Zapotrzebowanie klientów XPU rośnie wykładniczo. Uważamy, że większość obliczeń AI pochodzi dziś od tej grupy rozwijającej zaawansowane modele. Ich potrzeby wybuchną w 2027 i 2028. Wszyscy wybierają XPU, łącząc wydajność, cenę i oszczędność energii.
Teraz omówię, jak każdy z klientów wdraża XPU, by napędzać modele AI na skalę globalną.
Google: Nasza współpraca nigdy nie była tak zaawansowana. Podpisaliśmy długoterminową umowę na rozwój i dostawy kolejnych generacji TPU i produktów sieci AI. W ramach tej umowy każdego roku przez kilka lat dostarczymy Google XPU warte miliardy dolarów. Popyt w 2028 i 2029 będzie obsługiwany przez kolejne pokolenia TPU, które już opracowujemy.
Czy kontynuujemy współpracę? Broadcom ma najpotężniejsze IP w dziedzinie projektowania chipów — serdes, interkonekt, HBM, SRAM, zaawansowane pakowanie. Najważniejsze: Broadcom zapewnia najszybszy cykl wdrożenia od projektu do produkcji tych chipów, bez konieczności ponownego tape-out. Są to przewagi bardzo trudne do podważenia.
Anthropic: W 2026 wdrożymy dla nich 1 GW Ironwood. W 2027 planujemy kolejne 5 GW TPU v8i dla Anthropic. W 2028 dostarczyliśmy już wytyczną realizacji dodatkowych 10 GW. Google także zwiększa zapotrzebowanie i w 2027 będzie naszym największym klientem XPU, zachowując tę pozycję w 2028.
OpenAI: Jalapeno wdrażany zgodnie z planem — w 2027 wdrożenie 1,3 GW. Rozwijamy wspólnie kolejne generacje XPU, zbliżamy się do tape-out dla kolejnej generacji. W 2028 spodziewamy się, że OpenAI wdroży ponad 5 GW Jalapeno i kolejnych XPU, stając się drugim najważniejszym klientem XPU. Jesteśmy też w trakcie opracowywania trzeciej generacji XPU dla OpenAI.
Zgodnie z ogłoszeniem OpenAI, Jalapeno przewyższa Grace Blackwell Ultra pod względem wydajności (opóźnienie, przepustowość, pobór energii), a przy obciążeniach OpenAI dorównuje Vera Rubin GPU. To pokazuje: współtworząc chip zoptymalizowany pod własne LLM, prześcigasz każdą generację GPU, Jalapeno radzi sobie też z innymi zaawansowanymi modelami. Wszystko to — za połowę ceny GPU.
Meta: Realizujemy plan dostaw kolejnych generacji MTIA XPU dla Meta. Do końca 2027 trzy generacje MTIA, a w 2028 łącznie wdrożone 3 GW.
AI Networking: Nie ograniczamy się tylko do XPU, jesteśmy liderem sieci AI. W dziedzinie switchy Ethernet dla scale-out i scale-up wprowadziliśmy Tomahawk 6 (100Tbps), a właśnie zrealizowaliśmy tape-out Tomahawk 7 (200Tbps) — pierwszy taki switch Ethernet w branży. W scale-in (PCIe) też utrzymujemy przewagę. Jesteśmy liderem w DSP dla optyki i ekspansji EML, VCSEL oraz CW laserów.
Ogółem — inwestujemy, by posiadać najszerszą, najbardziej zaawansowaną ofertę AI. Przewidujemy, że przychody z AI Networking będą rosły równie szybko.
Długoterminowa prognoza przychodów z AI:
Bazując na wybitnych osiągnięciach klientów LLM, oto wytyczne:
- 2027: Zabezpieczone dostawy, podwójne przychody z AI — ok. 115 mld USD. Realne zapotrzebowanie jest nawet większe, zamierzamy poprawić dostawy.
- 2028: Kontynuacja tempa, znów podwojenie — ok. 230 mld USD w półprzewodnikach AI. Dostawy zabezpieczone.
Podajemy wytyczną na 2028, by pokazać ścieżkę wzrostu — popyt jest ogromny. W pełni oczekujemy, że w 2028 przekroczymy 30 USD zysku na akcję.
Nie-AI półprzewodniki: Q3 4,2 mld USD przychodów (+5% r/r, stabilne k/k). Wzrost w segmencie broadband i serwerów, częściowo niwelowany przez spadek w wireless. Q4: spodziewamy się ok. 4,3 mld USD w nie-AI półprzewodnikach (+5% k/k).
Oprogramowanie infrastrukturalne: Q3 8,8 mld USD (+29% r/r), ARR wzrosło o 15% r/r. Q4 — stabilnie ok. 8,7 mld USD.
Wprowadziliśmy VMware Private AI Cloud, bezpieczną i opłacalną platformę do budowania i uruchamiania AI obok istniejących aplikacji, integrując AI, narzędzia compliance i kompetencje w budowie agentów AI — chroniąc dane firmowe. VMware Cloud Foundation pomaga klientom przenosić workloady z public cloud do private cloud, zwiększając kontrolę i poprawiając ekonomię. Firmowe inwestycje w AI otwierają nowe możliwości wzrostu dla software’u infrastrukturalnego.
Podsumowując, w Q4 spodziewamy się skonsolidowanych przychodów 34,8 mld USD (+93% r/r), przychodów z AI 21,7 mld USD (+236% r/r), marży operacyjnej ok. 66%.
Przekazuję głos Amie.
Amie Thuener (CFO):
Dziękuję, Hock. Teraz szczegółowo przedstawię wyniki Q3.
Skonsolidowane wyniki: Przychody w Q3 29,6 mld USD — rekord, +86% r/r. Marża brutto 75%, niższa o 2,1 pp k/k wskutek wzrostu udziału AI, lecz lepsza niż wytyczna 74%. Wynik operacyjny 20,1 mld USD (+92% r/r). Dźwignia operacyjna — marża operacyjna wzrosła o 2,4 pp r/r do 67,9%. EPS nie-GAAP w Q3: 3,32 USD (+96% r/r).
Wyniki segmentów — półprzewodniki: Solutions 20,8 mld USD (+127% r/r), 70% skonsolidowanych przychodów. Przychody AI: 16,7 mld USD (56% całkowitych), wzrost z 49% w Q2. Marża brutto segmentu ~67%, koszty operacyjne 1,2 mld USD — głównie R&D (6% przychodów segmentu). Marża operacyjna 61% (+4,4 pp r/r) — dźwignia dzięki wyższej dynamice przychodów niż kosztów.
Oprogramowanie infrastrukturalne: Przychody: 8,8 mld USD (+29% r/r), 30% przychodów firmy. Marża brutto 94%, koszty >0,9 mld USD. Marża operacyjna wzrosła o 6,5 pp r/r — ok. 84%.
Bilans: Na koniec Q3 saldo gotówki 24 mld USD (wzrost o 4,3 mld USD kwartał do kwartału). Zapasy 4,5 mld USD — dla zaspokojenia popytu na półprzewodniki.
Cash flow: Wolne przepływy gotówkowe w Q3: 13,7 mld USD — rekord, 46% przychodów. Inwestycje kapitałowe: 532 mln USD.
Alokacja kapitału: W Q3 wypłaciliśmy dywidendę (0,65 USD/akcja); przekazano 3,1 mld USD akcjonariuszom. Spłaciliśmy 5,6 mld USD długu długoterminowego. Po Q3 spłaciliśmy kolejne 1,5 mld USD. Całkowite stałe zadłużenie: 59,6 mld USD, średnie oprocentowanie 4%, średni okres 7,4 roku.
Platforma XPV: W czerwcu uruchomiliśmy z Apollo i Blackstone platformę AI XPV, by do końca 2028 zapewnić OpenAI i Anthropic ponad 20 GW infrastruktury. W czerwcu zamknęliśmy pierwszą transzę finansowania − 35 mld USD dla wdrożenia 1 GW przez Anthropic, która już się rozpoczęła.
Nasz rdzeń strategii pozostaje bez zmian:
Po pierwsze, wsparcie dwóch najbardziej strategicznych klientów — wiodących laboratoriów AI, pomagając im zrealizować inwestycje przed uzyskaniem pełnych przychodów. Nasze XPU pozwalają na wzrost zyskowny wobec tradycyjnych rozwiązań.
Po drugie, XPV obsługuje wysokiej jakości klientów inwestycyjnych oraz wdraża projekty już zabezpieczone.
Po trzecie, każdą finansową transakcję rozważamy zarówno pod kątem biznesowym, jak i bilansowym, zgodnie z ramami alokacji kapitału. Współpracujemy z partnerami finansowymi — to oni kapitalizują aktywa, my zapewniamy tylko ewentualne gwarancje. W razie potrzeby udzielamy ograniczonej gwarancji wartości końcowej aktywu — ryzyko jest niskie, ze względu na perspektywy zysku laboratorium i trwałą wartość aktywów.
Prognoza na Q4:
- Skonsolidowane przychody: 34,8 mld USD (+93% r/r);
- Półprzewodniki: ok. 26,1 mld USD (+136% r/r);
- AI: 21,7 mld USD (+236% r/r);
- Software infrastrukturalny: ok. 8,7 mld USD (+25% r/r);
- Skonsolidowana marża brutto: przewidywana 73%, niższa niż 78% rok wcześniej — to efekt wyższego udziału XPU i pamięci w przychodach;
- Marża operacyjna: przewidywana ok. 66%, stabilna r/r — dźwignia operacyjna z silnego wzrostu przychodów;
- Nie-GAAP stawka podatkowa: z powodu globalnych zmian i geografii przychodów — spodziewana w Q4 i 2026 ok. 16%, wyższa niż w 2025;
- Nie-GAAP liczba udziałów: ok. 4,94 mld (bez efektu ewentualnego buybacku);
- Nakłady inwestycyjne: ok. 1,4 mld USD — na rozbudowę mocy produkcyjnej półprzewodników.
Jak mówił Hock — spodziewamy się podwojenia przychodów z AI w 2027 (115 mld USD) i ponownego podwojenia w 2028 (230 mld USD). Te prognozy pokazują dynamikę wzrostu; nie planujemy aktualizować ich co kwartał.
To koniec oficjalnych wystąpień. Rozpoczynamy Q&A.
Q&AProwadzący: Dziękuję. Otwieramy sekcję Q&A. Pierwsze pytanie od Joseph Moore z Morgan Stanley.
Joseph Moore (Morgan Stanley, analityk): Dziękuję, gratuluję świetnych wyników. Wspomniałeś, że biznes podwoi się w przyszłym roku, także potrzeby będą wyższe — czy możesz omówić podaż? Gdzie są dziś wąskie gardła? Co mogłoby podnieść te liczby po rozwiązaniu problemów?
Hock Tan: Joe, to trudne pytanie. Niezależnie od tego, co powiem, zawsze pojawią się większe liczby — to zabawne. Jesteśmy bardzo ostrożni i konserwatywni.
Tak, popyt pozwoliłby dostarczyć więcej. Czasem zastanawiamy się, czy po wydaniu chipów można je od razu wdrożyć — to klucz w prognozach. Klienci chcą więcej, ale już zabezpieczyliśmy podaż, sądzimy że 115 mld USD to rozsądna liczba. Jeśli coś się zmieni, rozbudujemy łańcuch dostaw i podwyższymy prognozę.
Podobna logika dla prognozy 230 mld USD w 2028 — to liczba oparta na analizie centrów danych, podłoży, waferach, HBM — wnikliwa ocena, jesteśmy pewni realizacji.
Prowadzący: Kolejne pytanie od Blayne Curtis z Jefferies.
Blayne Curtis (Jefferies, analityk): Wrócę do kwestii podaży. Czy możesz precyzyjnie omówić produkcję podłoży w Singapurze — czy XPU klienci już zamówili tę moc? Jaką rolę ma to w dystrybucji?
Hock Tan: Od roku fiskalnego 2027 w fabryce Singapur uruchamiamy produkcję podłoży — będzie to kluczowe wsparcie dla ograniczeń podaży.
Blayne Curtis: Dziękuję. Czy liczba 10 GW dotyczy tylko Anthropic?
Hock Tan: Tak, 10 GW dotyczy tylko Anthropic.
Prowadzący: Kolejne pytanie od Harlan Sur z JP Morgan.
Harlan Sur (JP Morgan, analityk): Dziękuję. Wraz z podnoszeniem wydajności XPU i GPU, zwiększa się przepustowość sieci — z 100G do 200G, Tomahawk 5 do Tomahawk 6. Tomahawk 6 to najszybciej rosnący produkt, przyszły rok praktycznie wyprzedany, a Tomahawk 7 — świetny postęp. Ile z sześciu klientów XPU wdraża Tomahawk scale-out? Jak postępuje Tomahawk Ultra scale-up?
Hock Tan: Charlie odpowie, zna sprawę najlepiej.
Charlie Kawwas (prezes Semiconductor Solutions Group): Tak, Tomahawk 6 odniósł wielki sukces. Oferujemy wersję 100G i 200G, obie wdrożone w praktycznie każdej superdanej AI współpracującej z nami nad XPU. Nawet ci, którzy nie używają naszych XPU, korzystają z Tomahawk 6 (100G/200G).
Tomahawk Ultra — innowacja rynkowa, niskie opóźnienia z Ethernet dla scale-up. Przyjęcie produktu przekroczyło oczekiwania, Q3 rozpoczęła wdrożenia, w 2027 wejdzie na skalę masową.
Hock Tan: Dodam — Tomahawk Ultra po raz pierwszy umożliwił scale-up na Ethernet w klastrach XPU/GPU, dorównuje dotychczas zamkniętym protokołom, zwłaszcza pod względem opóźnień i strat.
Prowadzący: Kolejne pytanie od Stacy Rasgon z Bernstein.
Stacy Rasgon (Bernstein, analityk): Sprawdzam — sumując liczby GW w 2027 i 2028 dla klientów, uzyskuję ok. 10 GW (z czego 6 GW Anthropic i OpenAI) w 2027 i ok. 20 GW w 2028 (15 GW Anthropic i OpenAI). Czy to poprawne?
Przeciętna wartość USD/GW wychodzi ok. 11-12 mld USD, a konkurencja deklaruje 40 mld USD. Czy to właściwy benchmark? Jak zmienia się wartość USD/GW przy ewolucji XPU, wzroście wydajności i pamięci?
Hock Tan: Stacy, sprytnie połączyłeś dwa trudne pytania — odpowiadam po kolei.
Tak, można sumować GW — nie wszystkie, bo skupiamy się na najważniejszych klientach. Mamy sześciu, z czego czterech bardzo dużych. Omówiliśmy proces wdrażania XPU: Google przez dekadę, OpenAI dwa/trzy lata, Meta trzy lata — każdy podąża inną ścieżką, chodzi o znaczenie lat 2026/2027/2028.
Sumując GW, nie oznacza to, że wszystkie jednostki będą wdrożone i sprzedane w dwa lata — wdrożenie wymaga gotowości centrum danych. Ocenialiśmy całość, spodziewaliśmy się 30 GW, ale realnie pewne wdrożenia mogą nie dojść do skutku w tym okresie.
Stąd prognoza: w 2027 roku sprzedaż 115 mld USD, w 2028 — 230 mld USD, razem 350 mld USD. Mamy duże zaufanie w zdolność do realizacji 350 mld USD w dwa lata dla tych klientów — to jest core oceny, nie chodzi o sumowanie wszystkich GW.
Drugie pytanie — XPU: osiąga porównywalną lub lepszą wydajność na dedykowanych obciążeniach LLM, a kosztuje połowę GPU — Twoja kalkulacja to potwierdza.
Prowadzący: Następne pytanie od zespołu Ben Reitzes z Melius.
Jack (za Ben Reitzes, Melius, analityk): Możesz wyjaśnić największą ekspozycję gwarancji off-balance? Ostatnio ujawniono ok. 29 mld USD — czy to reprezentuje przyszłe transze dla Anthropic i OpenAI? Czy możesz powiedzieć więcej o gwarancjach wartości końcowej i ryzyku?
Amie Thuener: Dziękuję Jack. Dzisiaj nie ma nowych ogłoszeń o gwarancjach lub wsparciu — poprzednie liczby są aktualne. Jak wspomniałam wcześniej, każda transakcja będzie dostosowana do potrzeb laboratorium i inwestorów — nie podam limitu lub schematu. Poinformujemy, gdy będzie coś nowego.
Prowadzący: Następne pytanie od Vivek Arya z Bank of America.
Vivek Arya (Bank of America, analityk): Wraz ze wzrostem udziału XPU i ceny pamięci, jak wpłynie to na marżę brutto w 2027 i 2028? Hock, wspominałeś o dwóch liderach AI jako największych klientach, ale Google zgłasza ograniczenia podaży — dlaczego nie może kupować więcej? Laboratoria zależą od dostawców cloud, czasem powiązanych z Nvidia — kto decyduje faktycznie o chipach? Na ile to zależy od cloud/funduszy? Skąd pewność, że w 2027/2028 wybiorą Broadcom?
Hock Tan: Trzy wymiary. Po pierwsze — pozostałych czterech klientów jest finansowo mocnych, mogą samodzielnie pozyskiwać kapitał, preferują to.
Dla Anthropic i OpenAI — to jak utalentowani geniusze z odludzia, chcą wejść do top uczelni, my pomagamy. Tworzymy ścieżki finansowania dla laboratoriów rozwijających najlepsze modele, by konkurowały na równych zasadach i dostarczały światu znakomite produkty. Tak widzimy naszą rolę.
Z perspektywy zwrotu z inwestycji: każda wdrożona GW generuje 30 mld USD ARR — to świetny model, więc inwestycja Broadcom ma sens.
Patrząc długofalowo: firmy te zostaną niezależnymi operatorami centrów danych, będą mieć własne chipy i centra danych. Obecnie korzystają z usług cloud, ale docelowo będą jak hyperscalersi, dostarczać API i modele AI. To nie przypuszczenie — to się dzieje, uczestniczymy w procesie.
Amie Thuener: Marża brutto w segmencie półprzewodników w Q3 to około 67%. Wpływ marży pochodzi z relacji półprzewodników do software’u i wewnętrznej struktury produktów i pamięci. Przy wzroście udziału XPU, marża brutto będzie malała. Podajemy prognozę tylko na kwartał, wtedy informujemy o oczekiwaniach.
Hock Tan: Dodam — jak mówiłem, nie skupiaj się na marży brutto, liczy się marża operacyjna — bo dynamika przychodów jest znacznie większa od kosztów, więc dźwignia operacyjna pozwala utrzymywać wysoką marżę operacyjną, nawet przy zmieniającej się strukturze produktów.
Prowadzący: Następne pytanie od Thomas O'Malley z Barclays.
Thomas O'Malley (Barclays, analityk): W kwestii Tomahawk Ultra — przy rozwoju ASIC, jak rozumieć „attach-rate” dla Ultra? Zakładam, że współpracujący klienci ASIC używają także waszych sieci. Ile klientów korzysta z Ultra? Jak pracują z Ethernet? Czy rozbudowa akceleratorów generuje potencjał dla sieci?
Charlie Kawwas: Dzięki, Hock, Thomas. W scale-up widzimy attach-rate — klienci z wdrożeniami XPU przechodzą z Tomahawk 5 do Tomahawk 6 i Ultra. Klastry XPU i GPU używają Tomahawk 6 i Ultra.
Dzięki Ethernet — otwarte połączenia, każdy może podłączyć się, zwłaszcza dzięki standardom branży. Widzimy wdrożenia w obu klastrach XPU/GPU.
Prowadzący: Następne pytanie od William Stein z Truist Securities.
William Stein (Truist Securities, analityk): Możesz rozwinąć ograniczenia: ziemia, energia, obudowy — jak wpływa to na prognozy?
Hock Tan: To istotne pytanie, Will. Prognozując, nie patrzymy tylko na zamówienia chipów czy mocy, ale analizujemy u każdego klienta dostępność ziemi, energii, centrów danych — bo budowa trwa, trzeba potwierdzić gotowość wcześniej. Te analizy już są w prognozach.
Prowadzący: Następne pytanie od Joshua Buchalter z TD Cowen.
Joshua Buchalter (TD Cowen, analityk): XPV — już uzyskaliście 35 mld USD finansowania. Przy wdrożeniu 10 GW Anthropic i 5 GW OpenAI do 2028, czy większość będzie wsparta przez XPV? Jakie są terminy i kluczowe kamienie milowe?
Hock Tan: W skrócie — modele różnią się, sytuacja OpenAI i Anthropic ulegnie zmianie przez najbliższe dwa lata. OpenAI dąży do IPO, wtedy poprawi się wiarygodność. Szczegóły oddaję Amie.
Amie Thuener: Partnerzy zawsze szukają wielu źródeł finansowania. Czasem możemy wesprzeć, jeśli zgodne z ramami, czasem nie. Oceniamy każdą sytuację oddzielnie.
Prowadzący: Następne pytanie od Jim Schneider z Goldman Sachs.
Jim Schneider (Goldman Sachs, analityk): Ograniczenia: ziemia/energia/obudowy — czy to największy wąski gardło w wejściu w 2027? Jakie inne ograniczenia dostaw (pamięć, podłoża, inne), czy są szanse na poprawę?
Hock Tan: Jim, pytanie bardzo szeroko — masz rację, to wielowymiarowe wyzwanie, wdrożenie dużego centrum AI to wiele barier — dostarczamy takie projekty, budując duże centra AI na XPU.
Ziemia, energia, obudowy — najważniejsze ograniczenia, decydują o gotowości. Potrzeba współpracy z klientem. Następnie — wafers, cykl produkcji chipów. Głębiej — podłoża, stąd fabryka w Singapurze. Pamięć — HBM/systemowe RAM (nie nasze, ale klient musi zabezpieczyć).
Ograniczenia pochodzą z różnych źródeł, zmieniają się — czasami jeden element staje się gardłem. To ciągłe i trudne wyzwanie — cieszę się, że mamy tylko sześciu klientów do obsłużenia!
Prowadzący: Następne pytanie od Vijay Rakesh z Mizuho.
Vijay Rakesh (Mizuho, analityk): Dziękuję za jasność prognoz AI na 2027/2028. Jak zmienia się wartość USD/GW przy ewolucji XPU? Wydatki kapitałowe rosną — to rozbudowa EML, CW InP?
Hock Tan: Charlie, wyjaśnij Capex.
Charlie Kawwas: Tak, Capex rośnie, już wiele razy o tym mówiliśmy — inwestujemy w fabryki podłoży (wkrótce start), EML, CW lasery i InP — w USA i Singapur, moce przekraczają trzykrotnie poprzednie. W 2023 już zrealizowaliśmy plan, w dwa kolejne lata mocno rozbudujemy, stąd wzrost wydatków.
Hock Tan: Jak mówiłem, popyt na EML/CW lasery wyprzedza podaż, rozbudowujemy fabryki, mamy duży udział i rozwój ekosystemu jest dla nas korzystny.
Wartość USD/GW: ciekawy temat — z każdą generacją XPU/GPU wydajność rośnie, ale postępuje proces technologiczny, więc koszt produkcji rośnie, ASP idzie w górę. Ale rośnie też pobór energii na chip — w 1 GW nowej generacji jest mniej chipów.
Przeciętnie wartość USD/GW jest ok. 20-30 mld USD, spodziewamy się stabilności, bo wzrost poboru energii balansuje wzrost ASP. Realny wzrost przychodzi z rozbudową GW — popyt rośnie wykładniczo, więc to jest stały przedział.
Vijay Rakesh: Dziękuję, doceniam Hock, Charlie.
Prowadzący: Q&A zakończone, przekazuję głos Ji Yoo na zakończenie.
Ji Yoo (szef relacji inwestorskich): Dziękuję Sherif. Broadcom pojawi się na konferencji Goldman Sachs Communacopia & Technology 8 września. Wyniki Q4 i za cały rok fiskalny 2026 opublikujemy 9 grudnia po zamknięciu notowań. Telekonferencja będzie transmitowana online o 14:00 czasu PT. Dzisiejsza konferencja zakończona, dziękuję za udział. Sherif, proszę zakończyć połączenie.
Prowadzący: Dziękuję za udział, dzisiejsze spotkanie kończymy, proszę się rozłączyć.
Zastrzeżenie: Treść tego artykułu odzwierciedla wyłącznie opinię autora i nie reprezentuje platformy w żadnym charakterze. Niniejszy artykuł nie ma służyć jako punkt odniesienia przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.
Może Ci się również spodobać
Czy efekt motyla na rynku walutowym wkrótce się pojawi? 41% zabezpieczeń toruje drogę do przyspieszonej deprecjacji dolara, czeka na wyprzedaż o wartości 230 miliardów dolarów
Niektórzy inwestorzy posiadający najwięcej amerykańskich aktywów mają bardzo niewiele zabezpieczeń przed osłabieniem dolara. Jeśli nastroje rynkowe nagle się zmienią, dolar amerykański może zostać narażony na jeszcze większe spadki. Na dzień 30 czerwca, instytucjonalni inwestorzy na takich rynkach jak Japonia i Kanada zabezpieczyli jedynie 41% swojej ekspozycji na ryzyko walutowe, co jest najniższym poziomem od co najmniej 2015 roku.

Bank of America: Sierpniowy raport o zatrudnieniu to tylko rozgrzewka, prawdziwy próg dla podwyżki stóp procentowych we wrześniu to nadal CPI
Bank of America przewiduje, że w sierpniu liczba nowych miejsc pracy poza rolnictwem wyniesie zaledwie 40 tys., ale nawet słabsze dane będą miały ograniczony wpływ na oczekiwania dotyczące podwyżek stóp procentowych — ponieważ podczas wystąpienia prezesa Fed, Woscha, w Jackson Hole słowo inflacja pojawiało się dwukrotnie częściej niż odniesienia do rynku pracy, co oznacza, że inflacja pozostaje kluczowym punktem odniesienia w polityce. Obecnie prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych we wrześniu wynosi około 70%, a ostateczne wnioski będzie można wyciągnąć dopiero po publikacji danych o CPI w przyszłym tygodniu.
