Najważniejsze dane z raportu finansowego za trzeci kwartał roku fiskalnego 2026 firmy Broadcom: przychody wzrosły rok do roku o 86%, osiągając nowy rekord; przychody z półprzewodników AI wzrosły o 221% do 16,7 mld USD; prognoza trzyletnich przychodów z AI podniesiona do 230 mld USD do roku fiskalnego 2028.
2026/09/03 03:10
Kluczowe punkty
Broadcom (AVGO.US) ogłosił rezultaty za trzeci kwartał fiskalny 2026 (zakończony 2 sierpnia 2026) po zamknięciu rynku w Nowym Jorku 2 września 2026: całkowite przychody wyniosły 29,591 mld USD, wzrost o 86% rok do roku, nieco powyżej oczekiwań rynkowych wynoszących około 29,4–29,45 mld USD, ustanawiając nowy rekord kwartalny; skorygowany zysk na akcję (EPS) wyniósł 3,32 USD, wzrost o 96% rok do roku, powyżej oczekiwań na poziomie 3,21–3,24 USD. Wzrost niemal całkowicie napędzany przez niestandardowe akceleratory AI (XPU) i sieciowe chipy AI: przychody z półprzewodników AI wyniosły 16,7 mld USD, wzrost o 221% rok do roku i 54% kwartał do kwartału, stanowiąc około 56% całkowitych przychodów w kwartale. Nie-GAAPowy zysk operacyjny wyniósł 20,095 mld USD, wzrost o 92% rok do roku, z marżą operacyjną ok. 67,9%; wolne przepływy pieniężne wyniosły 13,665 mld USD, wzrost o 95% rok do roku, co stanowi 46% przychodów.
Zalecenia dotyczące przychodów za czwarty kwartał fiskalny wynoszą około 34,8 mld USD (wzrost o 93% rok do roku), nieco poniżej oczekiwań rynku (ok. 35–35,05 mld USD) według większości wskaźników, co rynek uznał za "niedoskonałość";
Jednak prognoza przychodów z półprzewodników AI na poziomie 21,7 mld USD (wzrost o 236% rok do roku) jest nieco powyżej oczekiwań wynoszących ok. 21,33 mld USD. Zarząd podniósł prognozę przychodów z półprzewodników AI na rok fiskalny 2026 z 56 mld USD do 58 mld USD oraz wytyczył widoczną ścieżkę do 115 mld USD w roku fiskalnym 2027 i 230 mld USD w roku fiskalnym 2028, jednocześnie wskazując, że EPS w 2028 roku może przekroczyć 30 USD. Akcje w regularnym obrocie spadły o ok. 0,7%, po sesji spadły momentami nawet powyżej 5–6%, a podczas telekonferencji częściowo odrobiły spadki.

⚡️ Limitowana akcja trwa: 7×24h handel akcjami USA, już od 1 USDT, przelew środków w ciągu sekund. Teraz trading jest jeszcze korzystniejszy! Kliknij i zacznij ekstremalny trading na rynku amerykańskim
Szczegółowa analiza
- Ogólne wyniki przychodów i zysków
- Całkowite przychody: 29,591 mld USD, wzrost o 86% rok do roku (w poprzednim roku: 15,952 mld USD), kolejny etap wzrostu względem Q2 (22,187 mld USD), nieco powyżej oczekiwań.
- GAAPowy rozcieńczony EPS: 2,68 USD (w poprzednim roku: 0,85 USD, wzrost o około 215%); nie-GAAPowy rozcieńczony EPS: 3,32 USD (wzrost o 96%), powyżej oczekiwań na poziomie 3,21–3,24 USD.
- GAAPowy zysk operacyjny: 15,955 mld USD, wzrost o 171% rok do roku; nie-GAAPowy zysk operacyjny: 20,095 mld USD, wzrost o 92% rok do roku, marża operacyjna ok. 67,9% (wzrost o ok. 240 pb rok do roku).
- GAAPowy zysk netto: 13,088 mld USD, wzrost o 216% rok do roku; nie-GAAPowy zysk netto: 16,372 mld USD, wzrost o 95% rok do roku.
- Przepływy operacyjne: 14,197 mld USD, wzrost o 98% rok do roku; nakłady inwestycyjne: 532 mln USD; wolne przepływy pieniężne: 13,665 mld USD, wzrost o 95%, 46% przychodów.
- Gotówka i jej ekwiwalenty na koniec kwartału: 23,975 mld USD, powyżej poprzedniego kwartału (19,628 mld USD); dywidenda w kwartale ok. 3,1 mld USD, kwartalna dywidenda pozostaje na poziomie 0,65 USD/akcję, wypłata 30 września 2026.
- Marża brutto około 75%, spadek o ok. 210 pb kwartał do kwartału (z powodu wzrostu udziału produktów AI), ale nadal powyżej wcześniejszych prognoz na poziomie 74%.
| Całkowite przychody | 29,591 mld USD | +86% | Nieco powyżej ok. 29,4–29,45 mld USD |
| Nie-GAAPowy EPS | 3,32 USD | +96% | Powyżej ok. 3,21–3,24 USD |
| Nie-GAAPowy zysk operacyjny | 20,095 mld USD | +92% | Powyżej ok. 19,73 mld USD |
| Wolne przepływy pieniężne | 13,665 mld USD | +95% | Około 46% przychodów |
- Półprzewodniki AI / niestandardowe chipy i sieci
- Przychody z półprzewodników AI: 16,7 mld USD, wzrost o 221% rok do roku, 54% kwartał do kwartału, powyżej oczekiwań analityków (ok. 15,93 mld USD); stanowią około 56% całkowitych przychodów firmy i około 80% przychodów z rozwiązań półprzewodnikowych.
- Całkowite przychody z rozwiązań półprzewodnikowych: 20,839 mld USD, wzrost o 127% rok do roku, 70% całkowitych przychodów firmy; przy czym półprzewodniki poza AI ok. 4,1 mld USD, niemal na poziomie poprzedniego kwartału (po wyłączeniu AI ok. 4,2 mld USD).
- Dostawy XPU wzrosły ponad 3,5-krotnie rok do roku, stanowią ok. 73% przychodów z AI; przychody z sieci AI wzrosły ponad 2,5-krotnie rok do roku. Zarząd prognozuje w Q4 ponowny wzrost przychodów z XPU i sieci AI o ok. trzykrotność rok do roku.
- Postęp produktu: masowa dostawa Ironwood TPU v7 dla Anthropic i Google; rozpoczęcie masowej produkcji TPU v8i skoncentrowanych na inferencji dla Google; dostawa pierwszego niestandardowego akceleratora Jalapeño dla OpenAI; MTIA dla Meta prawdopodobnie zacznie masową produkcję w tym kwartale. W sieci: Tomahawk 6 wdrożony u wszystkich największych klientów AI, Tomahawk Ultra dla niskolatencyjnego ethernetu scale-up.
- CEO Chen Fuyang: "Popyt na nasze niestandardowe akceleratory AI i produkty sieciowe pozostaje bardzo silny". Wspomina, że w następnych latach dostarczą produkty związane z "setkami miliardów TPU rocznie", a tempo wzrostu przychodów z sieci AI może być podobne jak dla XPU.
- Wyniki innych sektorów działalności (oprogramowanie infrastrukturalne / VMware)
- Przychody z oprogramowania infrastrukturalnego: 8,752 mld USD, wzrost o 29% rok do roku, 30% całkowitych przychodów (w poprzednim roku ok. 43%, rozcieńczone przez szybą ekspansję półprzewodników).
- Roczny powtarzalny przychód z oprogramowania (ARR): wzrost o ok. 15% rok do roku; nie-GAAPowa marża brutto z oprogramowania ok. 94%, marża operacyjna ok. 84% (wzrost ok. 650 pb), nadal stanowi bazę dla zysków i przepływów pieniężnych.
- Wzrost oprogramowania głównie dzięki trwałemu wkładowi po integracji VMware. Firma ogłosiła VMware Private AI Cloud, skierowaną na bezpieczne uruchamianie AI obok istniejących aplikacji dla przedsiębiorstw i podkreśliła powrót obciążeń do prywatnej chmury.
- Prognoza na Q4 dla oprogramowania: ok. 8,7 mld USD, wzrost o ok. 25% rok do roku, stabilność kwartał do kwartału.
- Moce produkcyjne, nakłady inwestycyjne oraz widoczność klientów
- Popyt nadal przewyższa podaż, wąskie gardła w podkładach, HBM, waflach i zdolnościach fabryk. Prognoza nakładów inwestycyjnych na Q4 wzrosła do ok. 1,4 mld USD, przeznaczona na fabrykę podkładów w Singapurze (wkład od FY27), moce produkcyjne fosforanu indu i rozszerzenie laserów.
- Firma twierdzi, że zabezpieczyła dostawy wspierające cele przychodów z AI na lata 2027, 2028. Wcześniej podpisano wieloletnią współpracę z Samsungiem w celu dywersyfikacji produkcji.
- Struktura klientów: zapotrzebowanie na moc obliczeniową AI skupia się mocno wokół ok. 6 klientów XPU rozwijających najnowocześniejsze modele.
- Anthropic: wdrożenie ok. 1 GW Ironwood w 2026; ok. 5 GW TPU v8i w 2027, może być największym klientem XPU w tym roku; ok. 10 GW perspektywa na 2028.
- OpenAI: ok. 1,3 GW Jalapeño w 2027; Jalapeño i następna generacja w 2028 mogą przekroczyć 5 GW, szansa na bycie drugim co do wielkości klientem XPU.
- Meta: wiele generacji MTIA, widoczność ok. 3 GW do 2028.
- Google: długoterminowe umowy dotyczące TPU i sieci, corocznie produkty związane z TPU na poziomie "dziesiątek miliardów USD".
- Szacowanie zarządu: wdrożenie ok. 10 GW w 2027, ok. 20 GW w 2028; pojedynczy GW wartości produktów to ok. 20–30 mld USD.
- Tworzenie platform finansowania mocy obliczeniowych z Apollo, Blackstone i innymi, cel to ponad 20 GW do końca 2028; w czerwcu zamknięto pierwszą transzę finansowania 35 mld USD dla Anthropic (ok. 1 GW), firma może zapewnić ograniczoną gwarancję wartości końcowej (potencjalne zobowiązania).
- Prognozy na następny kwartał oraz prognozy średnioterminowe
- Q4 FY2026 (do 1 listopada 2026): całkowite przychody ok. 34,8 mld USD, wzrost o 93% rok do roku, ok. +18% kwartał do kwartału; według większości wskaźników nieco poniżej oczekiwań (ok. 35–35,05 mld USD).
- Półprzewodniki Q4: ok. 26,1 mld USD (wzrost o 136% rok do roku); z czego półprzewodniki AI 21,7 mld USD (wzrost o 236% rok do roku), nieco powyżej oczekiwań na poziomie ok. 21,33 mld USD, 62% całkowitych przychodów w kwartale.
- Nie-GAAPowa marża operacyjna Q4: ok. 66% (taka sama jak rok temu, nieco niższa niż w tym kwartale – ok. 67,9%); prognoza marży brutto: ok. 73% (wzrost udziału XPU i pamięci).
- Podwyższona prognoza przychodów z półprzewodników AI za cały rok fiskalny 2026: 58 mld USD (wcześniej 56 mld USD), ok. +186% rok do roku.
- Prognoza przychodów z półprzewodników AI na rok fiskalny 2027: 115 mld USD (ok. dwukrotność względem 2026); na 2028: 230 mld USD (ok. czterokrotność względem 2026), z szansą na EPS powyżej 30 USD w 2028 roku (wyżej niż konsensus ok. 26,42 USD).
| Q3 FY2026 rzeczywiste | 16,7 mld USD | +221% YoY, +54% QoQ |
| Q4 FY2026 prognoza | 21,7 mld USD | +236% YoY |
| FY2026 prognoza | 58 mld USD | Podwyższone z 56 mld USD |
| FY2027 perspektywa | 115 mld USD | Dwukrotnie w stosunku do FY2026 |
| FY2028 perspektywa | 230 mld USD | Prawie czterokrotnie względem FY2026 |
- Tło rynkowe i obawy inwestorów
- Główny konflikt: "wyniki są bardzo mocne, ale nie aż tak mocne": przychody w Q3, EPS i przychody z AI przewyższyły oczekiwania, jednak prognoza całkowitych przychodów na Q4 nie osiągnęła podniesionych konsensusów, co spowodowało spadek kursu po sesji. Analitycy zauważają, że w środowisku wysokich oczekiwań względem AI, niewielki beat/raise nie wystarcza do utrzymania wyceny.
- Tendencja marży brutto zniżkująca: udział produktów AI (zwłaszcza XPU+HBM) powoduje spadek marży z wysokich poziomów, Q4 prognoza na ok. 73%. Zarząd podkreśla, że to struktura, nie pogarszająca się rentowność produktów, i apeluje, by rynek zwracał większą uwagę na marżę operacyjną oraz dźwignię operacyjną.
- Klienci i konkurencja: silna zależność od kilku laboratoriów rozwijających najnowocześniejsze modele; najwięksi klienci jednocześnie rozpoznają ceny u kilku producentów niestandardowych chipów. Rynek także zwraca uwagę na dostępność energii, gruntów i gotowość centrów danych jako czynnik mogący opóźnić wdrażanie GW.
- Punkt zwrotny nastrojów na telekonferencji: trzyletnia ścieżka przychodów z AI (58→115→230 mld) oraz widoczność dużych klientów Anthropic/OpenAI częściowo zneutralizowały obawy o "nadmierną zależność od Google", spadki po sesji zmalały.
- Spadek udziału oprogramowania nie oznacza jego słabości, lecz szybszą ekspansję półprzewodników AI; oprogramowanie nadal zapewnia wysokomarżowe przepływy pieniężne na dywidendy i reinwestycje.
Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z rtoken lub akcjami i tradingiem spot, obejrzyj te filmy edukacyjne i zrozum wszystko na raz!
„Czym jest trading spot na akcjach i jak różni się od tradycyjnych akcji USA”
„Jak wybrać dobre tokeny akcji lub ETF na UEX? Dwa kluczowe wskaźniki pozwalają uniknąć pułapek”
Wyłączenie odpowiedzialności
Treść tego artykułu służy wyłącznie celom informacyjnym i nie stanowi porady inwestycyjnej.
Wyłączenie odpowiedzialności
Treść tego artykułu służy wyłącznie celom informacyjnym i nie stanowi porady inwestycyjnej.
Zastrzeżenie: Treść tego artykułu odzwierciedla wyłącznie opinię autora i nie reprezentuje platformy w żadnym charakterze. Niniejszy artykuł nie ma służyć jako punkt odniesienia przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.
Może Ci się również spodobać

AI Capital Bureau: Szczegółowa analiza „długoterminowego zobowiązania” — „niewidzialna dźwignia” Nvidia i głównych firm chmurowych
Najnowszy raport Morgan Stanley ujawnia, że giganci technologiczni, tacy jak Google, Meta i Microsoft, zgromadzili zobowiązania pozabilansowe przekraczające 1,3 biliona dolarów, które przed ich realizacją ujawniane są jedynie w przypisach. Zobowiązania leasingowe o wartości 675 miliardów dolarów nie zostały jeszcze uwzględnione w bilansie. Umowy PPA na energię elektryczną, ze względu na różnice w warunkach kontraktowych, sytuują się pomiędzy leasingiem, zakupami a instrumentami pochodnymi, natomiast kontrakty typu „pay-as-you-go” są już głęboko zintegrowane z konstrukcjami finansowania z udziałem stron trzecich. Zobowiązania Oracle osiągnęły już siedmiokrotność przyszłych przepływów pieniężnych. Jeśli oczekiwania dotyczące popytu na AI się odwrócą, te misternie zaprojektowane mechanizmy księgowe staną się łatwo widoczne.
Czipy odpowiadają za prawie 80% wzrostu eksportu — czy koreańska gospodarka „wkłada wszystkie jajka do jednego koszyka AI”?
Napędzany utrzymującym się popytem na infrastrukturę sztucznej inteligencji (AI), eksport Korei Południowej w sierpniu nadal wykazywał szybki wzrost, napędzany głównie przez chipy. Jednak to imponujące tempo wzrostu budzi również obawy o to, "dokąd zmierza sytuacja w następnej kolejności".

